Gang Marcela

„Gang Marcela” to grupa muzyczna założona przez „szefa gangu” – Marcela Trojana (wspólnie z Barbarą Pysz i Jerzym Różyckim) – na przełomie 1979/1980 roku, która – po okresie przygotowań repertuarowych i prób rozpoczęła działalność koncertową wiosną 1980 roku w roli „wokalnego tria” towarzyszącego najpierw Krzysztofowi Krawczykowi (1980-1981), a następnie Maryli Rodowicz (1981-1982).
Gang Marcela kojarzy się przede wszystkim z okresem lat 80-tych, kiedy to takie piosenki jak: Tyle złamanych serc, Zaświeciła moja gwiazda, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, Mężczyzna i łzy…, itp., itd., były stałymi „gośćmi” list przebojów, a także wielu telewizyjnych i radiowych programów oraz koncertów życzeń.
Od 1993 roku w szeregi „gangu” – w miejsce Jerzego Różyckiego – wstępuje znany wówczas ze sceny muzyki „country” wokalista – Mariusz Kalaga, zaś od połowy 1996 roku zastępuje go niezmiennie do dziś – Jan Maliński.
Ostatnie lata charakteryzują się szczególną koncentracją zespołu na tematyce refleksyjno-religijnej, czego rezultatem są kolejne wydania płyt spod znaku „sacrum”:
- „Pokój i Dobro dla świata i natury” – płyta w formie albumowej oraz realizacja koncertowa swego rodzaju oratorium słowno-muzycznego opartego na postaci św. Franciszka z Asyżu i jego pojęciu „ekologii”, autorstwa Marcela Trojana z udziałem orkiestry, chóru oraz zaproszonych do udziału w tym spektaklu solistów;
- „Promieniujcie świętością Boga” – płyta poświęcona św. Wincentemu Pallotti – założycielowi zakonu Pallotynów;
- „Miał serce wielkie jak świat” – płyta poświęcona św. Eugeniuszowi de Mazenod – założycielowi zakonu Oblatów.
W planach „szefa gangu” jest nagranie dalszych pozycji z tego gatunku, jak chociażby rozpoczęte już w realizacji „Psalmy Davida”, a także trzeci zestaw kolęd i pastorałek.