Nadchodzące wydarzenie
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund
Nadchodzące wydarzenie
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Gang Marcela

gm7

„Gang Marcela” to grupa muzyczna założona przez „szefa gangu” – Marcela Trojana (wspólnie z Barbarą Pysz i Jerzym Różyckim) – na przełomie 1979/1980 roku, która – po okresie przygotowań repertuarowych i prób rozpoczęła działalność koncertową wiosną 1980 roku w roli „wokalnego tria” towarzyszącego najpierw Krzysztofowi Krawczykowi (1980-1981), a następnie Maryli Rodowicz (1981-1982).
Gang Marcela kojarzy się przede wszystkim z okresem lat 80-tych, kiedy to takie piosenki jak: Tyle złamanych serc, Zaświeciła moja gwiazda, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, Mężczyzna i łzy…, itp., itd., były stałymi „gośćmi” list przebojów, a także wielu telewizyjnych i radiowych programów oraz koncertów życzeń.

Od 1993 roku w szeregi „gangu” – w miejsce Jerzego Różyckiego – wstępuje znany wówczas ze sceny muzyki „country” wokalista – Mariusz Kalaga, zaś od połowy 1996 roku zastępuje go niezmiennie do dziś – Jan Maliński.

Ostatnie lata charakteryzują się szczególną koncentracją zespołu na tematyce refleksyjno-religijnej, czego rezultatem są kolejne wydania płyt spod znaku „sacrum”:

  • „Pokój i Dobro dla świata i natury” – płyta w formie albumowej oraz realizacja koncertowa swego rodzaju oratorium słowno-muzycznego opartego na postaci św. Franciszka z Asyżu i jego pojęciu „ekologii”, autorstwa Marcela Trojana z udziałem orkiestry, chóru oraz zaproszonych do udziału w tym spektaklu solistów;
  • „Promieniujcie świętością Boga” – płyta poświęcona św. Wincentemu Pallotti – założycielowi zakonu Pallotynów;
  • „Miał serce wielkie jak świat” – płyta poświęcona św. Eugeniuszowi de Mazenod – założycielowi zakonu Oblatów.

W planach „szefa gangu” jest nagranie dalszych pozycji z tego gatunku, jak chociażby rozpoczęte już w realizacji „Psalmy Davida”, a także trzeci zestaw kolęd i pastorałek.